AGRIDIAG Nemzetközi Konferencia

Meghívó az üzemi környezeti teljesítmény értékelés lehetőségei Európában és Magyarországon című nemzetközi konferenciára.

Konferenciánk célja, hogy bemutassunk néhány olyan európai (osztrák, svájci és francia) értékelő rendszert és hazai kezdeményezést, amelyek üzemi szintű felmérések segítségével alkalmasak a gazdaságok ökológiai, környezeti teljesítményeinek a kimutatására.

 
Egyben szeretnénk fórumot biztosítani a témakör hazai szakmai megvitatására, valamint az Európai Unió “Egész életen át tartó tanulás” program támogatásával kidolgozott AGRIDIAG agrár-környezeti auditor képzés népszerűsítésére.
 
 
A konferencia nyelve magyar. A külföldi előadásokhoz tolmácsolást biztosítunk.
A Konferencia időpontja: 2014. október 2.
Helyszíne: 2481 Velence, Hotel Juventus, Kiss köz 6
 
 
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy részvételi szándékát legyen szíves a +36 28 415 383-as faxon vagy agridiag@gmail.com címen jelezni legkésőbb 2014. szeptember 5-ig. A regisztráció visszaigazolásakor küldjük a helyszín részleteit és végső programot.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Kapcsolat:
Dr. Balázs Katalin
 
 
Háttérinformáció:
Amellett, hogy a Közös Agrárpolitika a különféle környezeti szabályozások és támogatások viszonylag bonyolult rendszerével igyekszik a gazdálkodás általános gyakorlatát a környezettel harmonizáló irányba terelni, viszonylag kevés tapasztalat van a gazdálkodás környezeti eredményességének hiteles értékelése tekintetében. Ennek fő oka az, hogy a többfunkciós mezőgazdálkodás elvárásait megvalósító gazdaságok ökológiai és ökonómiai teljesítményeinek értékeléséhez az adatgyűjtések hagyományos módjai nem elégségesek.
Az ágazati jellegű megfigyelések mellett az új vizsgálati területek az agrár-környezetvédelmi indikátorok, a mezőgazdaság környezetvédelmi vonatkozásai és a vidékfejlesztés kérdései lettek. Ezzel együtt egyre erősebb igény fogalmazódik meg arra vonatkozóan is, hogy a támogatások minél inkább a “közpénzeket közjavakért” elvnek megfelelően kerüljenek felhasználásra.
 
A „zöld-pont” értékelések olyan gazdálkodási rendszerek és technológiák kialakítását támogatják, melyek alapelve a környezeti alkalmazkodás, vagyis az, hogy területeinket mindenütt arra és olyan intenzitással használjuk, amire azok a legalkalmasabbak. A tapasztalatok is azt mutatják, hogy az alkalmazkodás nemcsak környezeti szempontból, hanem egyúttal gazdaságilag is racionális törekvés. A „zöld-pont” értékelések ezt segítik azzal, hogy egyfajta helyi védjegyként működve elősegíthetik a magasabb hozzáadott értékű termékek értékesítését.
 
Mindemellett a gazdaságosság nemcsak piaci alapokon biztosítható, hanem – amennyiben a gazdálkodás együtt jár valamilyen környezeti teljesítménnyel – a „zöld-pont” értékelések támogatási rendszerek alapját is képezhetik. 
Az értékelések viszonylagos újszerűsége miatt nagy hagsúlyt kell fektetni a képzésre és a szaktanácsadásra annál is inkább, mivel előírások hiányában csak a „jó gyakorlatok” megismerése és alkalmazása révén lehet olyan gazdálkodást folytatni, ami környezeti szolgáltatásokat (zöld pontokat) is fel tud mutatni.
 
 
A konferencia előzetes programja:
9.00 - 10.00 Regisztráció
10.00 - 10.15: Megnyitó
10.15 - 11.40: Európai kitekintés
– 10.15 - 10.35: Az osztrák Ökopunkt rendszer (Peter Mayerhoffer)
– 10.35 - 10.55: A svájci SMART rendszer (FiBL, Svájc)
– 10.55 - 11.15: A francia DIALECTE rendszer (Marine Gimaret, Solagro)
– 11.15 - 11.40: Kérdések és válaszok
11.45 - 13.15: Kötetlen beszélgetés büféebéd kíséretében
13.15 - 14.20: Az Agridiag projekt: európai hozzáadott érték és hazai eredmények
14.20 - 14.35: kávészünet
14.35 - 15.00: Könyvbemutató: Az AGRIDIAG kézikönyv 
15.00 - 16.00: Az AGRIDIAG agrár-környezeti auditor képzés a próbaképzésen résztvevők szemével
16.00 - 17.00: Az AGRIDIAG eredmények szakmapolitikai szemmel
Zárás
 
 
CsatolmányMéret
PDF icon agridiag_meghivo_v2_1.pdf190.75 KB