Beszámoló az I. Országos Felsőoktatási Természetvédelmi Vetélkedőről

2017. május 11-12-én került sor az I. Országos Felsőoktatási Természetvédelmi Vetélkedőre, melynek szervezője és házigazdája a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszéke volt. A vetélkedő célja az ország öt természetvédelmi mérnöki képzésének megmérettetése volt, amelyre minden érintett intézmény egy-egy háromfős csapatot indíthatott. A versenyen képviselt intézmények: Debreceni Egyetem, Kaposvári Egyetem, Pannon Egyetem, Szent István Egyetem, Soproni Egyetem.

A megjelenteket Dr. Juhász Lajos tanszékvezető, a verseny főszervezője köszöntötte, majd Dr. Komlósi István dékán úr nyitotta meg a vetélkedőt.

A délelőtt folyamán elméleti feladatokatoldottunk meg: növények, állatok képről történő felismerése, állathang-felismerés, valamint egy százpontos, természetvédelemmel kapcsolatos teszt megoldása indította a megmérettetést. A szervezők által biztosított bőséges ebéd után pedig gyakorlati feladatokon bizonyíthattuk talpraesettségünket, többek között rovarpreparálást, kisemlős csapdák élesítését és egy véletlenszerűen sorsolt magyar nemzeti park prezentálását kellett kiviteleznünk.

A második napon a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság támogatásával a Hortobágyi Vadasparkban terepi feladatokat oldottunk meg: GPS-es keresés, madárháló-állítás szintidőre, életnyomok felismerése, kultúrtörténeti feladatok, valamint egy vadasparki állatról tartandó szakvezetés színesítette a versenyszámok palettáját.

A Szent István Egyetemet hárman képviseltük: Erdei Márta harmadéves és Fejes Zsófia, valamint Varga Péter másodéves természetvédelmi mérnök BSc szakos hallgatók. Szoros volt a küzdelem, a feladatok mind-mind összehangolt csapatmunkát igényeltek, melynek eredményeképpen – a verseny legfiatalabb csapataként – a dobogós második helyezést sikerült elhoznunk egyetemünknek. Minket csupán a helyi, 2 MSc-s hallgatóval felálló debreceni csapat előzött meg, megnyerveezáltal a verseny vándordíját. A vetélkedő hagyományteremtő céllal indult, reméljük jövőre esélyünk lesz megszerezni a vándordíjat akár ismét Debrecenben, akár másik egyetemen szervezett megmérettetésen.

Szeretnénk megköszönni Dr. Sárospataki Miklósnak, Sarlós Dávidnak és Szabó Lászlónak a felkészülésben nyújtott segítséget, valamint külön köszönjük Dr. Malatinszky Ákosnak és Dr. Czóbel Szilárdnak a szervezőkkel való kapcsolattartást, a helyszínre jutás biztosítását, valamint a sok támogatást.

 

Varga Péter, másodéves természetvédelmi mérnök hallgató

 

1. kép A verseny megnyitójára és az elméleti feladatok megoldására a Debreceni Egyetem tanácstermében került sor.

 

2. kép: Csapatunk a kisemlős csapdák élesítése közben.

 

3. kép: A második versenynapon a Hortobágyi Vadasparkban oldottunk meg terepfeladatokat.

 

4. kép: A Szent István Egyetem csapata a 2. helyezést szerezte meg.

 

A fényképeket készítette: Dr. Gyüre Péter