Gyászjelentés - Dr. Nagy Emil

Életének 86. évében elhunyt Dr. Nagy Emil, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar volt dékánja

NAGY EMIL
 
1930. május 1-én született Kötcsén. Gimnáziumi tanulmányait Aszódon végezte, 1948-ban érettségizett.
Felsőfokú tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Állattenyésztési Karán 1952-ben fejezte be. Katonai szolgálata teljesítése után 1952-től 1953-ig a Szilvásváradi Törzsállat-tenyésztő Állami Gazdaságban dolgozott, mint főállattenyésztő.
1953. szeptember 1-től a GATE Állattani Tanszéken tanársegédi kinevezést kapott. 1960-tól adjunktusként, 1969-től docensként, 1977-től egyetemi tanárként dolgozott az Állattani Tanszéken.
1958-ban okleveles mezőgazdasági tanári képesítést szerzett, 1961-ben megvédte egyetemi doktori fokozatát. 1963-ban tudományos továbbképzésre önálló aspiránsi felvételt nyert, majd 1966-ban megvédte kandidátusi értekezését. 1985-ben megkapta a mezőgazdaságtudományok doktora címet.
Nagy Emil a tanszékvezetői megbízatás mellett 1975-77 között tudományos dékánhelyettesi, 1977-80 között dékáni, 1981-84 között oktatási rektorhelyettesi, 1985-90 között a Mezőgazdaságtudományi Kar dékáni funkcióját töltötte be.
1976-ban Nagy Emil vette át a Tanszék irányítását, amely megbízatása 1991-ig tartott. Az egyetemhez csatolt Vadbiológiai Kutató Állomás szakmai irányítását is Nagy Emil látta el. 1987-ben létrehozták az Állattani és Vadbiológiai Intézetet, melyhez az Állattani és Ökológiai Tanszék, a Vadbiológiai Osztály, Vadgazdálkodási Osztály, valamint a Babati Kísérleti Telep tartozott. 1987-91 között az Intézet igazgatója és egyben az Állattani és Ökológiai Tanszék vezetője Nagy Emil volt.
Tantárgyelőadói tevékenységét a hagyományos Mezőgazdasági állattan c. tárgy folytatásán túl több új tantárgy (Vadgazdálkodás és vadászat, Vadászati állattan, Apróvadtenyésztés, Vadgazdálkodás) jelzi. 1959-ben szervezte meg a Vadgazdálkodás és Vadászat c. fakultatív tárgy oktatását. A posztgraduális képzés területén 1978-től hosszú időn keresztül az általa létrehozott Vadgazdálkodási Szakmérnöki Szak vezetője és szervezője volt.
Kutatásai kezdetben a fácán és a fogoly integrált növényvédelemben betöltött szerepével, majd a szárnyas vadfajok intenzív tenyésztésével foglalkoztak. A későbbiekben komplex vadgazdálkodási kutatásokkal, a hazai vadfajok populációbiológiai vizsgálatával, a vadászterületek eltartó képességének megóvásával és növelése lehetőségeivel foglalkozott. Az utóbbi években a hazai vadászható fauna vizsgálatát tűzte ki célul. Kutatásainak anyagi fedezetét számos elnyert pályázat, megbízás biztosította.
A szakmai közéletben betöltött szerepét jelzi, hogy tagja volt a MÉM Vadgazdálkodási Tanácsának, az MTA Erdészeti Bizottság Vadászati Albizottságának, elnöke volt az FM Igazságügyi Szakértői Bizottságának, elnöke volt a Magyar Vadászok Országos Szövetsége Oktatási Bizottságának, elnöke volt a Vadgazdálkodási Szabványügyi Bizottságnak, tagja volt a Magyar Vadászati Védegylet elnökségének, tagja volt az FM Vadászati Szakértői Munkacsoportjának.
 
A temetésre igény esetén buszt indítunk. Kérjük, hogy ezzel kapcsolatos igényét 2016. január 22-én (péntek) 10 óráig, a dekan@mkk.szie.hu elektronikus címre jelezni szíveskedjék!