Ismét közel 5000 látogató a SZIE Kutatók Éjszakáján

A Szent István Egyetem idén hetedik alkalommal nyitotta meg kapuit a tudományok és a kutatók titokzatos világa iránt érdeklődők előtt szeptember 26-án.

Az eseményt 14 órakor nyitotta meg Dr. Szabó István külkapcsolatokért felelős igazgató. Itt került sor a „Mit tehetünk a Földért?” címmel  három korcsoportban meghirdetett plakátkészítési pályázat ünnepélyes eredményhirdetésére és díjátadására is.

Az egyetem összesen 90 programmal várta a vendégeket, melyeken ismét közel 5000 látogató fordult meg szeptember negyedik péntekén.

Az eseményen az egyetem Botanikus Kertjében minden eddiginél nagyobb volt a látogatottság. Az érdeklődők a kert saját rendezvényei mellett öt intézet programjaiból is kedvükre válogathattak. A Növényvédelmi Intézetnél különösen a mikroszkópozásért rajongtak a gyerekek, de szívesen kóstolgatták a vaddohány mézet és csodálkoztak rá a különböző cserebogarakra is.

Az érdeklődők a Talajtani és Agrokémiai Tanszék segítségével megvizsgálhatták, mi van a talpuk alatt a talajban, illetve Európa leghíresebb vadkörtefájánál magasságbecslési módszereket sajátíthattak el, megismerkedhettek a ragadozó növények sajátosságaival, majd részt vehettek egy izgalmas éjszakai növényismertető sétán is.

Az Állattenyésztési Tanüzemben haszonállatainkkal találkozhattak testközelből, de az ínyencek különböző sajtokat és emuburgert is kóstolhattak.

A Vadvilág Megőrzési Intézet kertjében kipróbálhatták a vadbiológiai kutatások legfőbb eszközeit, valamint egy sikeres ragadozó, a nyest életmódját és viselkedését ismerhették meg az érdeklődők.

A Halgazdálkodási Tanszék feltárta, hogy mit rejtenek a halpikkelyek, a kíváncsibb természetűek a halboncolás során megtudhatták, mekkora agya van egy halnak, továbbá kipróbálhatták a műlégykötést is.

A jövő generációjának környezettudatosságra való nevelésében interaktív programokkal nyújtott támogatást a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., valamint a Zöld Híd Kft.

A más nemzetek kultúrája iránt érdeklődők a SZIE külföldi hallgatóinak segítségével interaktív módokon „látogathattak el” Afrikába, Ázsiába, Dél-Amerikába és Európába. Például japán és koreai írásjelek rajzolását is megtanulhatták, és emlékül haza is vihették keresztnevüket mindkét nyelven, de jellegzetes ételeket, fűszereket, italokat is kóstolhattak játékos vetélkedők formájában.

A levéltár Képekbe zárt egyetemtörténet - az I. világháború emlékezete címmel az egyetem történetét életre keltő kiállítást és fotógyűjteményt mutatott be interaktív módon.

A SZIE helyszínelők vezetésével nyomozáson is részt vehettek: növényfajták molekuláris (DNS) "ujjlenyomatát" készítették el, illetve választhattak, hogy saját DNS-üket vagy zöld levélből kivont DNS-t visznek-e haza.

A Kísérletek éjszakáján a zsúfolásig megtelt előadóban lézershow-val egybekötött izgalmas, látványos fizikai és kémiai kísérletek részesei lehettek kicsit és nagyok egyaránt.

A Klímairoda mellett Rubik kocka showban volt részük az arra járóknak, emellett ízelítőt kaphattak a GTK Tudományos Diákköre munkájából.

A technika iránt érdeklődők a Robert Bosch Kft. jóvoltából a közlekedésben alkalmazott csúcstechnológiákkal ismerkedhettek, kipróbálhatták, hány Lego-autót lehet legyártani hét perc alatt egy gyártósoron. A Mérnökinformatikai Központban pedig többek között nagy sebességű kamerával, önjáró mobil robotokkal lézerszkenneléssel várták látogatókat, a nyelvtanulók pedig tesztelhették magukat egy éjszakai próbanyelvvizsgán.

Az Aula előtti téren a Tanpálya Kft. instruktora a motoros közlekedés szabályait és technikáit mutatta be, valamint a Gödöllői Rendőrkapitányság jóvoltából bűnmegelőzési technikákkal ismerkedhettek a látogatók, de megtekinthették a SZIE-Kart hallgatói csapat által fejlesztett gokartot is.

forrás és képtár >>