Nemzetközi hallgatók évnyitója

Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon hallgató külföldi diákok tanévnyitóját.

Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, Tóth Tibor alpolgármester és dr. Gyuricza Csaba dékán köszöntötte a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon október 20-án a külföldi hallgatók számára megtartott tanévnyitó résztvevőit. Az ünnepségen – melyen diplomáciai testületek képviselői is részt vettek, négy külföldi alapszakos hallgató vette át diplomáját, akiket dr. Mézes Miklós akadémikus búcsúztatott.

Hazánk kedvező természeti adottságai, a vidéki emberek földhöz való ragaszkodása, a mezőgazdasági kutatásban és fejlesztésben elért eredmények, valamint a magyar agrárkormányzat intézkedései együttesen azt eredményezik, hogy Magyarország mezőgazdasága kiváló minőségű és megfelelő mennyiségű élelmiszert tud előállítani – mondta Tóth Katalin a tanévnyitón.

A helyettes államtitkár beszédében kiemelte, a tudás megosztásával hatékonyabban lehet országokat és nemzeteket támogatni, mint élelmiszer adományok juttatásával. Elengedhetetlen, hogy az országban elért eredményeket átadjuk más országok szakembereinek, ahol ez alapvető feltétel az élelmiszerhiány megszüntetéséhez és a természeti erőforrások fenntartható felhasználásához. A Földművelésügyi Minisztérium számára nagy öröm, hogy folyamatosan érkeznek a hallgatók az agrár felsőoktatási intézményeinkbe.

Magyarországon széleskörű hagyományai vannak a külföldi hallgatók felsőfokú képzésének. A Földművelésügyi Minisztérium 2008 óta adományoz ösztöndíjakat fejlődő országokból érkező hallgatók részére az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetével kötött megállapodás alapján. A programba eddig közel 200 ösztöndíjast vettek fel magyar egyetemekre agrártanulmányaik folytatására, 28 alacsony jövedelmű országból. Közülük 140 már megszerezte mester fokozatú diplomáját. A 2014/15-ös tanév őszi szemeszterétől újabb 37 hallgató nyert felvételt, közülük tizenketten Gödöllőre, agrártudományi mesterszakra.