Simits Katalin nekrológ

Simits Katalin

1945-2016

 

 

Ismét elment valaki közülünk. Gyászol a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kara és a Növénytermesztési Intézet. Dr. Simits Katalin egyetemi adjunktus 2016. március 16-án elhunyt.

Simits Katalin 1945. február 26-án született Budapesten. Középiskolai tanulmányait a Kossuth Zsuzsa Gimnáziumban, illetve az Apáczai Csere János gyakorló iskolában végezte. 1963-ban érettségizett. Ezt követően munkába állt a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen, ahol laboránsként dolgozott. Munkaviszonya mellett kezdte meg tanulmányait az egyetem Mezőgazdaság-tudományi Karán 1964-ben. 1969-ben agármérnöki diplomát kapott. Diplomás mezőgazdászként az oktatói és kutatói pályán számos munkakört töltött be. Volt tudományos gyakornok, előadó, kutatási segéderő, műszaki ügyintéző, tanszéki mérnök, tanszéki munkatárs, tanársegéd, majd 1990-től egyetemi adjunktus. Munkahelye, egy rövid szakmai kitérőt leszámítva, amikor a Vetőmag Vállalatnál, illetve a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézetben dolgozott, folyamatosan az egyetem volt, 2007-es nyugállományba vonulásáig. 44 év szolgálat az agár-felsőoktatásban és kutatásban már önmagában is a szakma elismerését vonhatja maga után.

Simits Katalin 1976-ban vetőmag-gazdálkodási szakmérnöki oklevelet szerzett. 1979-ben biometriai szakképesítést kapott. 1986-ban pedig ledoktorált, „A vetőmag szaporulati fokának és minőségi osztályának hatása a napraforgó termésére” tárgyban készített disszertációjával egyetemi doktori címet szerzett.

Pályája során több kiemelkedő szakmai személyiséggel volt alkalma közös munkát végezni. Éveken keresztül közvetlen munkatársa volt Sváb Jánosnak, résztvett a biometriai kutatásokban és több tudományos publikációnak is szerzője, illetve társszerzője volt e témában. Ugyancsak szoros munkakapcsolatban állt Lőrincz József professzorral, aki főként termesztéstechnológiai és vetőmag-termesztési kutatási feladatokkal bízta meg. A legmeghatározóbb szakmai tevékenysége azonban minden bizonnyal Antal József professzorral való munkakapcsolatának eredménye. Kutatási feladatai mellett több önálló közleménye jelent meg, továbbá társszerzője volt két országos szakkönyvnek, illetve tankönyvnek.

Oktató és kutató munkája mellett résztvett a Növénytermesztési Intézet irányítását segítő munkában is. 2001-től nyugállományba-vonulásáig ellátta az intézet tudományos titkári teendőit, koordinálta a tanulmányi és oktatásszervezési feladatokat. Több hallgató témavezetője volt TDK dolgozatok, illetve diploma- és szakdolgozatok elkészítésében.

Közösségi ember volt. Életpályája során aktív részese volt a kor társadalmi, ifjúsági és politikai szervezeteinek. Számos esetben vállalt önként feladatokat. Patronáló tanár volt, valamint az egyetemi D Klub vezetőjeként is tevékenykedett. Eredményes munkát végzett kulturális területen is. Négy éven keresztül tagja volt a Csárdás Táncegyüttesnek.

Elismerései, kitüntetései. 1981-ben Dékáni Dicséretben részesült. 1999-ben megkapta a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Emlékérmet. 2006-ban az oktatási és kulturális miniszter Pedagógus Szolgálati Emlékéremmel tüntette ki.

Magam és az intézet minden dolgozója nevében búcsúzunk Simits Katalintól. Nyugodjon békében!

 

Jolánkai Márton