A vidék és az agrárium szolgálatában

Könyvismertető a MAGYAR MEZŐGAZDASÁG, 2014.SZEPTEMBER 3-ai számában

Egy kar, ahol a jövőt építik

A Szent István Egyetem Mezőgazdasági és Környezettudományi Kara mindig tud újdonsággal szolgálni.A nyári szünet közepén egy könyvvel ajándékozott meg a kar dékánja, Gyuricza Csaba, amely „A vidék és az agrárium szolgálatában" címmel jelent meg a NAKVI gondozásában, és a kar tevékenységét mutatja be.
Az ország legnagyobb agrárkarának a küldetése az élhető környezet, az élhető vidék és az egészséges élelmiszer követelményeit szolgáló elméleti tudás és gyakorlati módszerek átadása, valamint az ezeket alkalmazni képes szakemberek képzése. Az elméleti tudás megszerzéséhez kiváló alap a kar kutatási és innovációs tevékenysége, mert „újat tanítani csak ott lehet, ahol az új ismeretek születnek", olvasható a könyvborítón. S ha belelapozunk a kötetbe, nem csalódunk: rengeteg  információval  gazdagodhatunk, hiszen fejezetről fejezetre kellö alapossággal taglalják a kar történetét.
Azért a történetét, mert a múlttal az alapítás évétől ismerkedhet meg az olvasó. Dicséretes, hogy mennyire átitatja a mondandót a hagyomány tisztelete: nem csak a kar története elevenedik meg, hanem megismerhetjük a kar eddigi vezetőit is. A gondosan megszerkesztett kötetben bemutatják a szakokat, azok tevékenységét, a hallgatói létszám alakulását az elmúlt öt évben, a szervezeti egységeket.
Külön fejezet foglalkozik a kutató kar státusz jellemzőivel, s a tehetséggondozás kérdéskörével. S itt álljunk meg egy szóra. Igen élénk a kar tudományos diákköri élete. A Tudományos Diákkör keretében évente 85-100 hallgató készít tudományos dolgozatot a diákkörben végzett munkája alapján. A dolgozatok a karon oktatott szakokhoz igazodva születnek, azok fő célkitűzései  szorosan kapcsolódnak a kar képzési, kutatási tevékenységéhez. A tehetség gondozása, támogatása, és a tudományos diákköri munka népszerűsítése amely tevékenységet a Tudományos Diákköri Tanács az intézetekkel és tanszékekkel közösen végez mindig is elsődleges célként és szempontként fogalmazódott meg a mindenkori karvezetés programjában.
A SZIE Alumni küldetése, hogy a jelenlegi és a végzett hallgatók, az egyetemi oktatók és kutatók, valamint az egyetem közötti kapcsolat mind két fél számára előnyös módon élethosszig megmaradjon, és az egyetemi évek után is tartalmas módon folytatódjék. A diplomás pályakövető rendszer segítségével minden végzett hallgatóval aktív marad a karnak a kapcsolata. Az öregdiák mozgalom keretében pedig a jubileumi diplomásokat ünneplik meg, s az arany, a vas, a gyémánt diploma átadása újabb lehetőséget nyújt az élettapasztalatok átadására.
A könyv végén, a Urbányi Béla dékánhelyettes által jegyzett zárszóval is egyetérthetünk: „A kiadvány a 10 éves uniós tagságunkat követően jó pillanatfelvétele annak, hogy egy a mezőgazdaság iránt elhivatott oktatói kutatói és kisegítő személyzeti közösség milyen eredményeket tudott elérni. Nehéz évek állnak az agrárium mögött, de töretlen hittel és bizalommal tekintünk az ifjúságra ..."

Teljes cikk megtekintése a letölthető dokumentumban

CsatolmányMéret
PDF icon egy_kar_ahol_a_jovot_epitik.pdf281.45 KB